Gorget: Objasnění Neobvyklého Anglického Slova

Gorget: Objasnění Neobvyklého Anglického Slova

Do you ever come across strange and intriguing words in the English language that leave you scratching your head? If so, you’re not alone. One such word that often sparks curiosity is „gorget“. In this article, we will delve into the explanation of this unusual English term, uncovering its origins and meanings. Join us as we unravel the mysteries of „gorget“ and broaden our linguistic knowledge.

Co je to „gorget“ a jak se vyslovuje?

Gorget je termín používaný převážně v historii a vojenství, který označuje kovový límec nošený kolem krku k ochraně. Tento výraz pochází z francouzského slova „gorger“ znamenajícího „kroužkový límec“. Ve slovenštině se slovo „gorget“ vyslovuje stejně jako v angličtině, tedy [gor-jet].

Vojenské gorgety byly často zdobené a měly symbolický význam. Většinou byly nošeny důstojníky a důstojnicemi jako součást jejich uniformy. Gorgety se používaly také v minulosti jako ozdobné kusy běžných šatů či jako součást šatů šlechty.

Význam slova: Límec k ochraně krku
Původ slova: Francouzština: „gorger“ – „kroužkový límec“

Původ slova

Původ slova „gorget“ a jeho historické využití

Pravděpodobně jste se již setkali s pojmem „gorget“ a zajímá vás jeho původ a historie. Toto neobvyklé anglické slovo má své kořeny ve francouzštině, kde označovalo kovovou část zbroje chránící krk a ramena. V anglickém jazyce se v průběhu času používalo pro různé druhy náhrdelníků a ozdob, nejen pro ochranu před nepřáteli.

V historii byl gorget využíván jako ozdoba vojenských uniforem a jako symbol autority a moci. Nosili ho velitelské posty a důstojníci, aby zdůraznili svůj status a ukázali svou příslušnost k armádě. V současné době se gorget může vyskytovat i v civilním oděvním průmyslu jako módní doplněk nebo součást kostýmů pro divadelní představení a filmové produkce.

Původ slova Historické využití
Francouzština Zbroj
Symbol autority Vojenské uniformy
Módní doplněk Civilní oděvní průmysl

Rozdíly mezi

Rozdíly mezi „gorget“ a podobnými výrazy v angličtině

Chcete-li lépe porozumět slovu „gorget“ a rozlišit ho od podobných výrazů v angličtině, je důležité znát jejich význam a použití. Zatímco „gorget“ může být používán jako ozdoba nebo ochranný prvek v historických šatech a zbroji, existují také další slova, která mohou být zaměňována s tímto neobvyklým slovem.

V následujícím seznamu uvádíme :

 • Gorget: Ozdoba nebo ochranný prvek v historických šatech a zbroji.
 • Collar: Obojek nebo límec na oblečení, obvykle kolem krku.
 • Choker: Krátký, těsný náhrdelník kolem krku.
 • Necklace: Ozdoba nošená kolem krku, může být různých délek a stylů.

Jedinečné vlastnosti a různé významy slova „gorget“

Gorget je neobvyklé anglické slovo, které může být pro mnohé neznámé. Povězte nám něco o tomto slovu.

:

 • Historický význam: Gorget byl historicky používán jako část ženského kroje, který zdobil šíji a hrudník. Díky svému výraznému vzhledu byl symbolem elegance a noblesy.
 • Vojenský význam: Gorget má také vojenské využití jako ochrana pro krk a hrdlo vojáků. Byl součástí brnění a mohl být zdobený nebo jednoduchý podle hierarchie a bojové hodnosti.

Často používané spojení a fráze obsahující slovo

Často používané spojení a fráze obsahující slovo „gorget“

V anglickém jazyce se často setkáme s neobvyklými slovy, jako je „gorget“. Toto slovo označuje ochranný límec nebo nákrčník, který nosili vojáci či šlechtici ve středověku. I když se toto slovo již nepoužívá běžně v každodenní mluvě, stále je součástí specifických termínů a frází v anglickém jazyce.

Pokud se zajímáte o historii a archaická slova, mohlo by vás bavit objevovat různé spojení a fráze obsahující slovo „gorget“. Zde jsou některé z často používaných výrazů:

 • Gorget bird: Název pro druh kolibříka s krásnými zbarvenými peříčky kolem krku.
 • Gorget neckline: Styl oblečení, který zdůrazňuje krk a límec, často spojený s elegantními šaty nebo blůzami.
 • Gorget jewelry: Ozdobný šperk, který se nosí kolem krku a připomíná starodávné gorgety.

Praktické tipy pro správné použití slova „gorget“ ve větách

Velmi často se setkáváme s neobvyklými anglickými slovy, která mohou být pro některé lidi matoucí. Jedním z takových slov je gorget. Abychom vám pomohli tento výraz správně použít ve větách, přinášíme vám pár praktických tipů:

 • Přesný význam: Gorget je ozdobný kroužek nebo límec, obvykle nošený na šatech. Například: „Na šatech měla krásný stříbrný gorget.“
 • Správné použití: Při popisu oblečení nebo historických kostýmů může být slovo „gorget“ velmi vhodné. Například: „Její krásná šifonová halenka byla zdobená perlovým gorgetem.“
 • Vyhýbejte se chybám: Pozor na zaměňování „gorgetu“ s jinými podobnými slovy jako „korzet“ nebo „koruna“. Vhodné použití slova je klíčem k tomu, aby vaše věty byly správně a srozumitelně formulovány.

Závěrem

Celkově lze říci, že slovo „gorget“ může být považováno za příklad slova, které má neobvyklý význam a historický původ. Je fascinující, jak se jazyk vyvíjí a jak slova získávají nové významy a využití. Doufám, že tento článek vám pomohl lépe porozumět této zajímavému slovu a možná vás inspiroval k dalšímu zkoumání anglického jazyka a jeho bohaté historie. Nezapomeňte se podělit o vaše myšlenky a zkušenosti s tímto slovem s ostatními, abychom mohli společně objevovat krásu a složitost jazyka.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *